• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/press534
  • https://twitter.com/press534
TAŞPINAR KÖYÜ WEB SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ?


Başlıksız Belge

Kızılay Web Banner 100X100

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret389743

  : Hayal değil hakikat   :  Radyo53 yayında    : Görüntülü reklam yapılır    : Taşpınar köyü videolarını seyret   : Düğün videolarını seyret     Teyterle üzüm toplamak mazide kaldı


                                      

AKTAŞ KÖYÜ

Aktaş köyü Taşpınar köyünün doğusunda yer almaktadır. Molla Ahmet oğulları aktaş köyünde de ikamet etmektedir. İlk okul Öğretmenim rahmetli Mustafa ALKAN bu köyde oturmaktadır.Resimde görünen binanın dükkanı ilk okul arkadaşım Asir TAŞPINAR 'ın babasının'dı keresirtinde okurken bazen o bakkala iner öğle yemeği olarak çeyrek ekmek içerisine çok sevdiğim akide şekeri koyarak yerdim.Ayrıca Aktaş köyünün eniştesiyim.


  

 AKTAŞ KÖYÜ TARİHİ

Rize’mizin Merkez ilçesi sınırları dahilindeki Taşlık Dağı’nın bir yamacında kurulu olan eski adı ile ” Koçimoloz” olarak da bilinen Aktaş Köyü , 1700’lü yıllarda Akkoyunlu Türkmen boylarından olan Mollaahmetoğulları bu mevkii de yaşamlarını sürdürürken, Çayeli ilçemizin Büyükköy Beldesinden altı oğlu ile birlikte göç ederek gelen Pumburi Osman’ ın da Köyümüze yerleşmesi ile bu iki farklı Türk boyu Aileleri tarih boyunca Komşu ve Dostluklarıyla birbirlerine kenetlenip Aktaş Köyümüzü bugünlere taşıyarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Yapılan Soy Adı Kanunu ile bu iki Boy’dan biri olan Mollaahmetoglari, Alkan, Agun, Koç ve Taşpınar soyadlarını kullanırken Pumburiler ise: Çaylak, Küçükislamoğlu, İslamoğlu, Aktaşlı, Gürtuna, Çağda ve Turaman soyadlarını kullanmaktadırlar. 1946 Yılına kadar köyümüz Taşpınar Köyü sınırları dahilinde olup bu tarihten önce cumhuriyet ve Osmanlı arşivlerinde Köyümüz Taşpınar veya Çoncik adı altinda kayıtlar tutulmuştur. Rize Sehr-i Sicil kayıtlarında Hicri 1286 – 1287 Miladi 1869-1871 Yılları arasında köyümüzde vuku bulan bir olayda , Behram oğlu Akif Mollaahmetoğlu adı geçmekte olup , birbaşka olayda da Punburoğların’dan Osman oğlu Ömer ise Çoncik Karyesi (Taşpınar Köyü) Muhtarı olarak şahitlik ettiği kaleme alınmıştır. Köyümüz, 1946 Yılında Taşpınar Köyünden ayrılarak şimdiki sınırları belirlenen köyümüze Aktaş Köyü adının verilmesiyle T.C. haritasında yerini almıştır. 1946 Yılında Aktaş Köyü’nün kurulmasiyla yapılan ilk muhtarlık seçiminde Hamza Aktaşlı Köyümüzün ilk Muhtarı olarak tarihe adını yazdırmış ve Köyümüze hizmet etmeye başlamıştır.


 


                                          VEFAT

   Aktaş köyün den ,Hasan ALKAN ve Bayram ALKAN'nın Ağabeyi , Şaziye ALKAN'nın Esi, Mehmet ALKAN , Ali ALKAN ile Emine DİNÇ ve Havva nın Babaları , Değerli Büyüğümüz Selat ALKAN , Bugün 15.07.2013 de vefat etmiş Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur. Cenaze si 16.07.2013 Tarihinde Öğlen Namazına Müteakip Aktaş köyündeki Camide namazı kılınarak Aile mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allahtan Rahmet Yakınlarına Sabır ve Başsağlığı Dileriz.

 

            

 

CENAZE:    Aktaş köyünden

      Aktaş köyünden Cevat Koç,hakkın rahmetine kavuşmuştur,İstanbuldaki evinde vefat eden Cevat koç ,üsküdar doğancılar camisinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra Rize'ye hareket edilerek yarın  18-12-2012  günü  aile mezarlığına defnedilecektir.Yakınlarına metanetler diler Cevat Abiyimizede Allahtan gani gani rahmet dilerim.
 


 

            CENAZE:    Aktaş köyünden

 

Şükrü KOÇ, İstanbulda vefat etmiştir.Bugün (05..05.2011) istanbuldan hareket edecekler.Yarin cenazesi Rize'ye getirilerek aile mezarlığına defnedilecektir. Allah yakınlarına sabırlar versin.Allah rahmet etsin. (Cenaze günü-(06.05,2011)

 

 

 

         


 

 Aktaş köyünden objektive düşen güzel bir kış manzarası


 Aktaş köyünden görünüm Aktaş köyünden kar yağarken görünüm


Yorumlar - Yorum Yaz
>
Rize belediyesi Kameralar

 

ATMACA