• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/press534
  • https://twitter.com/press534


Başlıksız Belge

Kızılay Web Banner 100X100

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret367403  : Hayal değil hakikat   :  Radyo53 yayında    : Görüntülü reklam yapılır    : Taşpınar köyü videolarını seyret   : Düğün videolarını seyret     Teyterle üzüm toplamak mazide kaldı

      


                                                               

Rize TaşpınarMOLLAAHMETOĞULLARI SOY AĞACI TIKLA
0TAŞPINAR KÖYÜ 

İL: RİZE

  Taşpınar Köyü Muhtarı Muhtarlık Erişim Bilgileri  Cep: 0543 682 76 00 .Rize Merkeze uzaklığı * 18km*   Sağlık Evi Yok Sağlık Ocağı Var / Faal Değil İlköğretim Okulu Var / Faal Taşımalı Eğitim Yapılıyor PTT Şubesi Yok ,PTT Acentası Var Su Şebekesi var, Kanalizasyon Yok Su Kontrolü Yapılmıyor .


-2012 YOL HARİTASI-TAŞPINAR KÖYÜ-RİZE ile ataspinar53

 

 

                                 RİZE'NİN COĞRAFİ YAPISI

               Doğu’da Artvin, Güneyde Erzurum ve Bayburt, Batı’da Trabzon ve Kuzeyde Karadeniz ile sınırlı olan Rize, çok engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Deniz kenarlarındaki dar vadi ağızları dışında hemen hemen hiç düzlük yoktur.      

              Yüksek rakımlı tepeler arasındaki en yüksek nokta olan Kaçkar (3932 m) yaz-kış kar tutar. Kaçkar dağının doğal yapısı bir çok kış sporları yanında, tracking ve dağcılık için de uygun topoğrafya’ya sahiptir. Rize toprakları kuzey Anadolu kıyı dağlarının yüksek kesimlerinden doğarak Karadeniz’e dökülen irili ufaklı bir çok akarsu ile bölünür. En önemlileri Fındıklı deresi, Büyük dere , Pazar deresi, Karadere, İyi dere, Taşlıdere ve Fırtına deresidir. Bu dereler, çeşitli yerlerde şalelerle süslenir.

               Alabalık cinsinin eniyileri bu derelerde yetişir. Rize’deki göller, dağların yüksek kesimlerinde buzulların aşındırması neticesinde oluşmuş buzul göllerdir. Bu göller, Çamlıhemşin ve İkizdere’nin sahip olduğu doğa harikalarıdır.

              Rize’de kışlar ve yazlar ılık geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 14 C civarındadır. Bölge yıllık 2300 mm yağış ile Türkiye’nin en çok yağış alan yeridir.    

              Ormanlarda ağaç türü olarak, en çok kayın, meşe, kestane, ıhlamur, ladin, kızılağaç ve orman gülü; Yabani hayvan olarak da; kurt, ayı ,yaban domuzu , karaca, çatal boynuzlu dağ keçisi , huş tavuğu ve kuşlar bulunur.

 


 

TAŞPINAR KÖYÜNÜN TARİHİ

 

Ruslardan kurtarıldığı için köyümüzün eski ismi çoncik'ti.Molla Ahmet oğulları olarak orta asyadan selçuklulardan karadenize göç eden büyük dedelerimiz,çoncık denilen köye yerleşip yaşantılarını sürdürmekteyken soy adı kanunu çıkınca soy ismimizi, köyümüzün güzel,devamlı akan soğuk bir suyu var ,bundanda esinlenerek Taşpınar olarak belirlenip,ayrıca köyümüzün isminide Taşpınar olarak resmiyete konması sağlanmıştır.

Ayrıca köyümüze hacaloğulları sulalesinden gelerek şimdiki, Beyhan Topçu soy ismini alanlarda mevcuttur.

 

 

 


RİZE Merkez köyleri 

Akarsu, Aktaş, Alipaşa, Ambarlık, Ayane, Azaklıhoca, Akpınar, Balıkçılar, Beştepe, Bıldırcın, Boğazköy, Camidağı, Çaybaşı, Çaycılar, Çiftekavak, Çimenli, Derebaşı, Dörtyol, Düzköy, Elmalı, Erenköy, Gölgeli, Güzelköy, Güzelyurt, Karasu, Karayemiş, Kasarcılar, Ketenli, Kireçhane, Kırklartepe, Kocatepe, Kömürcüler, Köprülü, Kurtuluş, Küçükçayır, Küçükköy, Melekköy, Ortapazar, Örnekköy, Pazarköy, Pekmezli, Pınarbaşı, Selimiye, Soğukçeşme, Söğütlü, Sütlüce, Taşköprü, Taşlık, Taşpınar, Topkaya, Tuğlalı, Uzunköy, Üçkaya, Veliköy, Yemişlik, Yenidoğan, Yenigüzelköy, Yenikale, Yenikasarcılar, Yeniselimiye, Yeşildere, Yiğitler, Yolüstü, Yolveren, Zincirliköprü,Hamzabey(Ramanoz),Bozukkale(Atyanoz) 

 

 

 

 

 

  
18138 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
>
Kameralar