GönderenKonu: ÖZLÜ SÖZLER  (Okunma sayısı 816 defa)

yagmur

• Site Yöneticisi
ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 19-07-2013 Saat : 02:06

ÖZLÜ SÖZLER

- Insan vatani sever, cünkü hürriyeti, rahati, hakki vatan sayesinde kaimdir. (Namik kKemal)

- Yoksulun ciplak vucudunu örtmeye calis ki Allah da senin günahlarini örtsün. (Sadi Sirazi)

- Insan her adimini mezardan uzaklasmak icin atar. Yine her adimda mezara bir adim daha yaklasir. Nitekim her nefesi hayati uzatmak icin alir. Yine her nefeste hayatindan bir nefeslik zaman azalir. (Namik Kemal)

- Insan ne idraksiz mahluktur! Herkes kimsenin sag kalmadigini bilir de, kendinin ölecegine inanmak istemez. (Namik Kemal)

- Ana baba ähi alma. Ana baba ähinin zehirini icen kurtulamaz. (Prof. Dr Ali Fuat Basgil)

- Bu kadar adam gördüm, iclerinden hic biri dünyadan hosnur degil, hic biri de dünyadan gitmek istemez. (Namik Kemal)

- Insan topluluklarinin gelismesi, her seyden önce dil ve edebiyatlarinin ilerlemesine baglidir. (Namik Kemal)

- Insan olana, öldükten sonra güzel bir ad birakmak, belki hic ölmemekten daha iyidir." (Namik Kemal)

- Bilmez misin yär eliyle incitilen gönüller / Cok zamanlar sizlayici yaralarla äh eyler?

- Bu alemde nur ile karanligin kavgasi var; / Dögüsüyor her yerde hayal ile hakikatler, Bogusuyor her zaman cinayetle faziletler! (Mehmet emin Yurdakul)

- Biz gencler de yürekleri kollarindan ve kollari kilicindan güclü olan bu cihangir atalarin yetistigi bir topragin erleriyiz. (Mehmet Emin Yurdakul)

- Insanlar, sende bulundugunu zannettikleri iyi huylardan dolayi methederler. Buna karsilik, sen de nefsi huylarinin gercegini bildigin icin onu kinayici ol! (Ataullah Iskender)

- Iyileri besleyen kötülük görmez. / Ama kötüyü besledin mi kendine düsmanlik edersin. (Sadri Sirazi)

- Bir yerin adina denince Türk ülkesi, / Gözüm bayrak arar, kulagim ezan sesi. (Mehmet Emin Yurdakul)

- Ziyani yok, siz kuyumcu olunuz, ben demirci olayim; yeter ki hepimiz, su vatan icin bir cekice sarilip calisalim. (Mehmet Emin Yurdakul)

- Unutma ki sairleri haykirmayan bir millet, sevenleri toprak olmus öksüz cocuk gibidir. (Mehmet Emin Yurdakul)

- Ben en hakir bir insani kardes duyan bir ruhum; / Bende esir yaratmayan bir Tanri´ya iman var. (Mehmet Emin Yurdakul)

- Beni bende demen bende degilim. / Bir ben vardir bende, benden iceru. (Yunus Emre)

- Ahlaki kötü insanlarla arkadaslik kurma ki, onlar günah islemeye seni yöneltmsinler. (Ebu Hanife)

- Tüm sanatlarin ana noktasi, insan irkini islah edebilecek yüce hakikatlerle insanda derin etkiler birakmaktir. (Muhammed Ikbal)

- Hakka yaklasmak yalvarmakla olur. Insanlara yaklasmak ise onlardan bir sey istememektir. (Erzurumlu ibrahim Hakki)

- Yasagidi zamani begenmemek, zavalliligin en yaygin seklidir. (Cenap Sahabettin)

- Häsä ben ölümden korkmuyorum. Cünkü ben müslümanim. / Her Müslümana yakisanda ölümü tebessümle karsilamaktir. / Hakikaten ölüm ebediyet älemine acilan ilk perdedir. (Muhammed Ikbal)

- Hak yolunda hakikate varmak sözle olmaz, / Inandigini yasamakla olur. (Mevlana)

- Ayni gökte ucarlar ama, kuzgunun dünyasi baska, sahinin dünyasi baskadir. (Muhammed Ikbal)

- Sen diri oldukca ölü yikayici seni yikar mi hic? (Mevlana)

- Bir kimsenin iyi mi kötü mü oldugunu sorma, arkadasina bak, Zira arkadas arkadasina uyar. (Zernuci)

- Ilim ögrenin; zira ilim, sahibi icin bir zinettir... (Zernuci)

- Hazret-i Lokman Hekim de ogluna buyurdu ki: "Yapacagin isi, daha önce bunu denemis, tecrübeli kimselere danis! Cünkü onlar, kendilerine pahaliya mal olmus dogru görüsleri sana bedava verirler." (Maverdi)

- Akilliya danisip onu dinleyen, dogruyu bulur, dinlemeyen pisman olur. (Maverdi)

- Danisan pisman olmaz. Insani pisman eden, kendi görüsündeki isrardir. (Maverdi)

- Istisare etmek, pismanliga karsi kaledir. (Maverdi)

- Rizik ve dünyalik hususunda kanaat sahibi ol. Cünkü kanaat tükenmez bir hazinedir. (Imam Rabbani)

- Sizin en kötünüz, söz tasiyan , dostlarin arasini bozan ve ayip arastiranlardir. (Maverdi)

- Sabah uykusu, acizlik, tembellik, gevseklik ve unutkanliliga sebep olur. (Maverdi)

- Mademki dün gitti, yarin da henüz elde degil, hesabini su var olan nefes icin yapmaya calis. (Sadi Siraz)

- Üc sey üzüntü ve kederi giderir. Gönlü acar: Allah´i anmak, Allah dostu ile bulusmak, hikmet sahibi kimselerin sözlerini dinlemek. (Süfyan-i Sevri)

- Inmemisti Kur´an bunu hakkiyle bilin, Ne mezarlikta okunmak ne de fal bakmak icin. (Mehmet Akif Ersoy)

- Bilmiyorum demek ilmin yarisidir. (Imam Malik)

ADMİN53

• Site Yöneticisi
RE:ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 21-07-2013 Saat : 01:27
 Bir yerin adina denince Türk ülkesi, / Gözüm bayrak arar, kulagim ezan sesi.