GönderenKonu: ÖZLÜ SÖZLER  (Okunma sayısı 783 defa)

yagmur

• Site Yöneticisi
ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 24-06-2013 Saat : 21:59

ÖZLÜ SÖZLER

- En zor savas, gecici ve bos arzularla savastir. Benligini bu arzularindan kurtaran, dünyaya ait tüm müsibetlerden, bütün sikintilardan kurtulur. (Ibrahim Ethem)

- Cehaletle gaflet her fenaligin anasidir. (Imam Gazäli)

-Bir kimse bütün ilimleri kendinde toplasa Allah Tealanin rizesina uygun hareket etmedikce kurtulamaz. (Molla Cami)

- Ilahi! Hamdini sözüme sertac ettim, zikrini kalbime mi´rac ettim, kitabini kendime minhac ettim. Ben yoktum vär ettin, varligindan habersar ettin, askinla gönlümü bikarar ettin. (Elmalili Hamdi Yazar)

- Äväzeyi bu äleme Dävüd gibi sal / Baki kalan bu kubbede bir hos sadä imis. (Bäki)

- Sen icine dön, yalniz disinla meskül olma. / Cünkü sen cisminle degil ruhunla insansin. (Ibn Arabi)

- Dogrudan ayrilmayan kimse, hata da etse ona göz yumarlar. Yalancilikla ün yapan kisiye de kimse inanmaz. (Sadi Sirazi)

- Kücük günahlari kücümseme, cünkü onlardan büyük günahlar dallanir, budaklanir. (Süfyan-i Sevri)

- Edep, tecrübe ile ( yani bizzat yasanarak) kazanilir. (Maverdi)

- Fakirlere ihsan et: Ey ogul! Cenab-i Hakkin ihsan buyurdugu nimetten fakirleri ve muhtaclari hissedar etmek sükürdür. Eger kapina bir fakir gelirse, onun kalbini hos et, öyle gönder. (Imam Gazali)

- Kendini iyice sikintiya sokmus bir miskin gibi gözü ac; mal kiymeti bilmeyen, ilerisini görmeyen bir sefih gibi savurgan olma. Sana ait haklari belirle. Dostuna saygili, düsmanina insafli ol. (Imam Gazali)

- Hayirda ve hak edene harcamada israf olmadigi gibi, israfta da hayir yoktur. (Ebu Hanife)

- Yabanci elcilerden birine: "Imparatorunuza söyleyin; simdi i Osmanli Padisahi öncekilere benzemez. Benim gücümün ulastigi yerlere, sizin Imparatorunuzun hayalleri bile ulasamaz." (Fatih Sultan Mehmet)

- Dört seyi dört seyden temizle; Dilini giybetten, kalbini kiskancliktan, mideni haram lokmadan, davranislarini riyadan. (Feriduddin Attar)

- Ne kadar okursan oku, bilgine yarasir sekilde davranmazsan cahilsin. (Sadi Sirazi)

- Hayatim boyunca Allah´in emirlerinden disari cikmadim. Allah´in rizasini kazanmak icin ugrastim. Tek gayem bu idi. (Fatih Sultan Mehmet)

- Bu dünya ölümlüdür. Her fani gibi bende ölümü tadacagim. (Fatih Sultan Mehmet)

- Yapmak istedigimi sakalimin bir teli bile bilseydi, sakalimin o telini hemen koparir ve yakardim. (Fatih Sultan Mehmet)

- Ormanlarimdan bir dal kesenin basini keserim! (Fatih Sultan Mehmet)

- Dostunun hatasina dayanamayan ölüm hastaliginda yanliz kalir. Dostun, gözün gibi olan insandir. Iyi arkadas hayatin süsü ve belada yardimcidir. (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

- Ya ben Bizans´i alirim; ya da Bizans beni (Fatih Sultan Mehmet)

- Sacma ey göz eskden gönlümdeki odlare su / Kim bu denlü dutusan odlare kilmaz cäre su. (Fuzuli)

- Muhabbetten Muhammed oldu hasil / Muhammedsiz muhabetten ne hasil? (Bezmi Älem Valide Sultan)

- Ey akil sahibi, ilim yüksek bir makamdir. Ona nail oldugun zaman, diger bütün makamlar yok olur. (Zernuci)

- Kurtulus ilim iledir, fakat insanlarin bundan haberi yoktur. Can bogaza geldigi zaman, ilikm sebebiyle,azaptan kurtulus ümit edilir. (Zernuci)

- Maddeye tapanlar deniz suyu icene benzerler. / Ictikce hararetleri biraz daha artar. (Ibn Arabi)

- Ilim cehaletin karsiti ve düsmanidir. Birbirine taban tabana zit olan iki unsurdur. (Zernuci)

- Tembellere gayeden mahrum olmak, ve pismanliktan baska nasip verilmedigini görmedim. (Zernuci)

- Allah´a yakinlasman, onun yakinliginin suuruna varmandir. (Ataullah Iskenderi)

ADMİN53

• Site Yöneticisi
RE:ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 24-06-2013 Saat : 22:23
- Allah´a yakinlasman, onun yakinliginin suuruna varmandir.