GönderenKonu: ÖZLÜ SÖZLER  (Okunma sayısı 1122 defa)

yagmur

• Site Yöneticisi
ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 20-01-2014 Saat : 20:36

ÖZLÜ SÖZLER

Faydali ile faydasizi ayirt edebilenler, bilgi sahibi olanlardir. (seyh Edebali)

Su üc kisiye; yani cahiller arasindaki alime, zengin iken fakir düsene ve hatirlii iken, itibarini kaybedene aci! Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, asagidakiler kadar emniyette degillerdir. (Seyh Edebali)

Nerden geldigini unutma ki, nereye gidecegini unutmayasin. (Seyh Edebali)

Gecmisini bilmeyen, geleceginide bilmez. (Seyh Edebali)

Hayvan ölür semeri kalir, insan ölür eseri kalir. Gidenin degil, birakmayanin ardindan aglamali. (Seyh Edebali)

Kisinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yasar. Bilginin isigi, kapali gözlerden bile iceri sizar, aydinliga kavusturur. (Seyh Edebali)

Genislik sabirdan dogar. (Mevlana)

Pisler, pisliklerini yapar ama sular da temizlemeye calisir.(Mevlana)

Kudretinin üstündeki islere ve bilmedikleri ilme mudahele edenler, kadir ve meziyetlerini kaybederler. (Imam-i Safii)

Dogruluk emanet, yalancilik hiyanettir. (Hz. Ebu Bekir)

Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanlari parlatir. (Mevlana)

Dert, insani yokluga götüren rahvan attir. (Mevlana)

Ilim dagitmakla cogalir, mal ise dagitilmakla noksanlasir. Ilim hükmeden, nal ise kendisine hükmedilendir. (Hz. Ali)

Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, icinde insan yok. (Mevlana)

Hak yolunda hakikate varmak sözle olmaz, inandigini yasamakla olur. (Mevlana)

Isinde ve sözünde dogruluktan ayrilma. Hak, dogrularin yardimcisidir. (Prof. Dr. Ali Fuad Basgil)

Bilesin ki, atin iyisine doru, yigidin iyisine deli derler. (Seyh Edebali)

Sabir kara bir dikeni yutmaK; diken icini parcalayip gecerken de hic ses cikarmamaktadir. (Seyh Edebali)

Derin sefalet gibi büyük zenginlik de güzel hislerin gelismesine engel olur. (Canep Sahabettin)

Dahiligin ne memleketi ne asri olur; her yer ve zaman onundur. (Cenap Sahabettin)

Mevlana askin rehberidir; sözleri susuzlara secme, vücudu vecd-ü heyecandir. (muhammed Ikbal)

Nereye ciktigini bilmedigin yolun basiret geregi en iyi caresi, ortasinda durmaktir. (Cenap Sabahattin)

Gögede yasayanlar günesi görmezler. (Cenap Sahabettin)

Gelecegi olmayan basarilar, gercekte gizli bozgunlardir. kokmus yumurtayi ezen, kokusuna da dayanmalidir. (Cenap Sahabettin)

Ölcü her seyde gereklidir. Nezakette daha cok! (Cenap Sahabettin)

Hakiki dost sikintili zamanlarda, senin gurur ve izzet-i nefsini kirmadan, sana yardim edendir. (Hz. Ali)

Üc zümreye, üc sey cirkin düser: Padisahlara sertlik, älimlere mal sevdasi, zenginlere cimrilik. (Molla Cami)

(Ilahi!) Inayetine sigindim, kapina geldim, hidayetine sigindim lütfuna geldim, kulluk edemedim affina geldim. Sasirtma beni dogruyu söylet, neseni duyur, hakikati ögret. (Elmalili Hamdi Yazir)

Bu kadar adam gördüm, iclerinden hicbiri dünyadan hosnut degil ama hicbiri de dünyadan gitmek istemez. (Namik Kemal)

Insanligin bekasi medeniyet ile, medeniyetin ayakta durabilmesi de adalet iledir. (Elmalili Hamdi Yazir)

(Ilahi!) Sasirtma beni, dogruyu söylet, nes´eni duyur hakikati ögret. (Elmalili Hamdi Yazir)

ADMİN53

• Site Yöneticisi
RE:ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 20-03-2014 Saat : 22:24
Bu kadar adam gördüm, iclerinden hicbiri dünyadan hosnut degil ama hicbiri de dünyadan gitmek istemez. 

Insanligin bekasi medeniyet ile, medeniyetin ayakta durabilmesi de adalet iledir.

hamolyozlu

• Forum Üyesi
RE:ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 15-07-2015 Saat : 13:18
Site de bir canlılık yok mu acaba...