GönderenKonu: ÖZLÜ SÖZLER  (Okunma sayısı 1163 defa)

yagmur

• Site Yöneticisi
ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 20-10-2013 Saat : 17:20

ÖZLÜ SÖZLER

Sadik dost, arkadasinin hüzün ve sevincde ortagi olandir. (Imam-i Safi)

Iyilige gücün yetmezse kötülük yapma. (Feriduddin Attar)

Para adami pek cabuk rezil eder. (Feriduddin Attar)

Sirlarini aciklayan kimselerden uzak dur. (Feriduddin Attar)

Sinek rüzgarla beraber yasayamaz. (Feriduddin Attar)

Söylemedigin sözü söyleyebilirsin, fakat söyledigini gizleyemezsin. (Feriduddin Attar)

Para sevdasinda olmayan kisi her nerede olursa olsunselamettedir. (Feriduddin Attar)

Akilliarin ädeti süküt, cahilin ädeti untkanliktir. (Feriduddin Attar)

Anneler bir takim süretlerden ibarettir. Bunlarin ruhlari ise iclerinde ihlas sirrinin bulunmasidir. (Ataullah Iskenderi)

Allah´in katinda deger ve kiymetini ögrenmek istiyorsan, hangi iste seni ikame ettigine, seni hangi halde tuttuguna bak! (Ataullah Iskender)

Tanrim sahit, duracagim sözümde. Milletimin sevgileri özümde. Vatanimdan baska sey yok gözümde. Yar yatagin düsman olmaz; giderim! (Mehmet Emin Yurdakul)

Dilini tut ve bil ki, dil yarasi bicak yarasindan daha vahimdir. (Prof. Ali Fuat Basgil)

Kusurlarini kendin gör, tä ki onlari tamir ve ikmal edebilesin. (Prof.Ali Fuat Basgil)

Dostlugunu kötü günde göster, tä ki kötü gün dostu bulasin. (prof. Ali Fuat Basgil)

Vatan, bize kilicimizin ekmegidir. (Namik Kemal)

Ölüm bize ne uzak, bize ne yakin ölüm / Ölümsüzlügü tattik bize ne yapsin ölüm. (Edrem Beyazit)

Allah´a dayan sa`ye saril hükmüne ram ol / Yol varsa budur bilmiyorum baska cikar yol. (Mehmet Akif Ersoy)

Herkesin imrendigi pirlanta gibi kiymet sahibi ol. Korkma, yerde kalmazsin. (Prof. Ali Fuat Basgil)

Isinde ve sözünde dogruluktan ayrilma. Hak dogrularin yardimcisidir. (Prof. Ali Fuat Basgil)

Dost ol. Tä ki sana da dost olsunlar. (Prof. Ali Fuat Basgil)

Bir an kayboldun gibi! Yasadim kiyameti / Yoruldun ama buldun ey kalbin emaneti. (Erdem Bayazit)

Bir kurtulustur o an cagrilsa senin adin / Sesin ne kadar sicak sesin ne kadar yakin. (Erdem Bayazit)

Sensiz gecen zamani belli yasamamissin / Sensizlik bir kuyuymus onu asamamissin. (Erdem Bayazit)

Bir yol buldum öteye gecerek gözlerinden / Iste yeni bir dünya peygamber sözlerinden. (Erdem Bayazit)

Firsat ganimettir. Saglik ve bos zaman ise iki ganimettir. Vakitlerini devamli olarak Allah´in zikrine harcamak gerekir. Hangi amel olursa olsun, dinin emri istikametinde ise o zikre dähildir, isterse alis veris olsun (Imam Rabbani)

Ey hep bir kelime arayan kalbim / Sonra arayan tekrar arayan kalbim. (Erdem Bayazit)

O dirildi, o dirildi diye birden calkalanan sokaklar Ölüm ki sonsuza acilan bir kapiydi, hic unutmadim (Erdem Bayazit)

Bir an kayboldun gibi! Yasadim kiyameti Yoruldun ama buldun ey kalbim emaneti (Erdem Bayazit)

Dünyanin agirligina eklesek yildizlari ayi günesi Gene de agir basarsin ey kalbim ey kalbimin günesi (Erdem Bayazit)

Kibir ve gurur ile tahsil olunan ilimde feläh yoktur. (Imam-i Safii)

Ebedi massum cocuklar zamanin solmayan cicekleri Istemislerdi de ezan okumustu Bilal bir sabah, unutmadim (Erdem Bayazit)

Kalbi münevver olmak isteyenler az yemeli ve sefihlerin (düsük ahlakli kimselerin) yanlarinda bulunmamalidirlar. (Imam-i Safii)

Her iste hayir bulmayi arzu edenler, insanlara hüsnü zanda bulunsunlar. (Imam-i Safii)

Mevlänä, askin rehberidir; sözleri susuzlara cesme, vucudu vecd-ü heyecandir. (Muhammed Ikbal)

Sende bulunmayan güzelliklerle seni sena edenin, öfke ve gazaba geldigi vakit sende bulunmayan fenalik ile seni elestireceginden emin ol. (Imam-i Safii)

Sadik dost, arkadasinin ayiplarini görünce ihtar eder, ifsa etmez. (Imam-i Safii)

Kendi nefislerine faydasi olmayanin, sana da faydasi yoktur. (Imam-i Safii)

Iki kisinin darildiktan sonra birbirinin ayiplarini ortaya cikarmasi münafiklik alemitidir. (Imam-i Safii)

Ibret alman istersen, hata sahibi kisilerin akibetlerine bak da uyanik ol. (Imam-i Safii)