GönderenKonu: ÖZLÜ SÖZLER  (Okunma sayısı 819 defa)

yagmur

• Site Yöneticisi
ÖZLÜ SÖZLER
Tarih : 27-09-2013 Saat : 17:01

ÖZLÜ SÖZLER

Cikip yugcasina seyran eyledim, Gördüm ak kugulu göller perisan Bir firkat geldi de durdum agladim, Öpüp kokladigim güller perisan (Karacaoglan)

Karacaoglan söyler sözün basarir, Askin deryasini boydan asirir Seni her mecliste kücük düsürür, Kötülerle konus göcücü olma. (Karacaoglan)

Dokunur hatira kendini bilmez, Asilzadelerden hic kimlik gelmez Sen iyilik eyle, o zayi olmaz, Daralip da basa kakici olma. (Karacaoglan)

Uryan geldim yine uyran giderim, Ölmemege elde fermanimmi var Azrail gelmiste can talep eder, Benim can vermege dermanimmi var. (Karacaoglan)

Dinle sana bir nasihat edeyim, Hatirdan gönülden gecici olma Yigidin basina bir is gelirse, Onu yäd ellere acici olma. (Karacaoglan)

Körogluyum cikam daglar salina, At sürelim, mal yemezin malina Basim koydum arkadasin yoluna, Basi dost yoluna koyanlardaniz (Köroglu)

Ödleklerle hos degildir aramiz, Teke tek düsmana varmak töremiz Muhannete sardirmayiz yaramiz, Yarayi kendimiz saranlardaniz. (Köroglu)

Bineyidim kiratimin üstüne, Alayidim hancerimi destime, Gäfilen varmayiz düsman üstüne, Vakta hazir olun diyenlerdeniz. (Köroglu)

Muhannetlik etmek degil kärimiz, Ulular sözüne uyanlardaniz, Meydana girende, yoktur korkumuz, Kazaya riza diyenlerdeniz. (Köroglu)

Hakki gel sirrini eyleme zehir, Olmak ister isen bu yolda mahir, Harabat ehlini hor görme sakir, Defineye mälik viraneler var." (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Bu dünya bütün halktan gecer ya; / Inanma sen malina , bir gün elden gider ya. Ata, ana, kardesler nere gitti, fikir kil; / Dört ayakli tahta at bir gün sana yeter ya. (Ahmet Yasevi)

Sana söz getiren, senden de söz götürür. Babasina ve annesine itaatli olan, evladini kendisine itaatli bulur. (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Tevazu ilmin meyvesidir. Tevazu seref süsüdür. Tevazuun meyvesi yükselmektir. Kanaatin meyvesi azizliktir. (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Güzel ahlakin en güzeli sana gelmeyene senin gitmendir, seni mahrum edene senin iyilik etmendir. Sana zülmedeni affetmendir. Halkin sana ihtiyaci, Hakkin nimetinin revac bulmasidir. (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Yardim et ki, yardim olunasin. Kötülük edene iyilik et ki, ona sahip olasin. Kendine razi oldugun sözü insanlara söyle. (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Degerini ve mertebeni artirmak icin sana daha iyi bir arkadas gerekir. (Mevlana)

Insana sadakat yarasir görse de ikrah/Yardimcisidir dogrularin Hazret-i Allah (ZiyaPasa)

Giybet ve koguculuktan sakin ki, bunlar insani halktan ve haktan uzak ederler. (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Hic kimseye hor bakma, Incitme gönül yikma, Sen nefsine yan cikma Mevla görelim neyler, Neylerse güzel eyler... (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Deme su nicin söyle, Yerindedir o öyle, Bak sonunda sabreyle Mevla görelim neyler, Neylerse güzel eyler... (Erzurumlu Ibrahim Hakki)

Kendi elinle verecegin bir akca, senden sonra verilecek yüz akcadan daha degerlidir. (Feriduddun Attar)

Gönlünün arzusuna göre is yapma ki, sirtina pismanlik yükü yüklenmesin. (Feriduddun Attar)